ОПТИМІЗАЦІЯ ВИТРАТ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ
ПОВІТРЯНИМИ КОМПРЕСОРАМИ

Скорочення витрат на виробництво стисненого повітря


 Ідеальна схема виробництва стисненого повітря для технологічних потреб промислових підприємств передбачає використання одного компресора з ресивером, обсяг якого забезпечує тривалу роботу компресора (не менше 5-10 хвилин) та мінімальну кількість включень/включень (не частіше 6-12 разів на годину). У реальному житті частіше зустрічається ситуація, коли використовується кілька компресорів, включених паралельно з ресивером недостатнього обсягу. Така схема включень призводить до ситуації, коли компресора досить часто включаються і вимикаються, а тиск повітря змінюється у значних межах. Також у цьому випадку компресори можуть довго перебувати в режимі розвантаження. Така робота компресорів створює дві основні проблеми:
 1.Зниження ресурсу роботи компресорів;
 2.Підвищення витрати електроенергії.
Якщо причина першої проблеми очевидна і не вимагає роз'яснення, то причина підвищеної витрати електроенергії показано з прикладу графіків споживання електричних струмів повітряними компресорами. Ці компресори мають різну потужність та підключені паралельно на одну мережу подачі стисненого повітря із ресиверами недостатнього обсягу.

Струми, що споживаються повітряними компресорами


 Тут жовтим кольором відзначені області втрати електричної енергії компресором №5. Область А – момент запуску компресора. Область В – процес вимкнення компресора з переходом у режим розвантаження.

 Коли компресора підключені в мережу паралельно, в процесі вимкнення досягнення заданого тиску, компресор може перейти у режим розвантаження. Якщо тиск в мережі в цей момент за рахунок роботи інших компресорів падати не буде, компресор перебуватиме в режимі розвантаження нескінченно довго. Для виходу компресора з режиму розвантаження у робочий режим або у вимкнений стан тиск повинен впасти або піднятися вище або нижче відповідних завдань, встановлених у контролері компресора.

 Для зменшення витрат електроенергії та збільшення ресурсу компресорів ROLLAIR було розроблено система автоматики, що включає вимірювання:
 - електричного струму, що споживається компресорами;
 - напруги в електричній мережі;
 - тиску та витрати повітря.
WEB монітора параметрів електричних мереж TSD-i107C
 Вимірювання електричних струмів та напруги здійснюється за допомогою WEB монітора параметрів електричних мереж TSD-i107C. Цей монітор має сім вимірювальних струмових входів (5А, AC/DC), три вимірювальні входи на напругу (220В, AC) та забезпечує вимірювання струмів, напруги, потужності повної, активної та реактивної з частотою 16 кГц;
 Результати вимірювань відображаються через WEB-інтерфейс та архівуються на SD карті пам'яті;
Для вимірювання витрат стисненого повітря використовується станція вимірювання витрати на пристрої, що звужує діафрагмового типу. Вимір відбувається шляхом визначення перепаду тиску на діафрагмі за допомогою високоточних цифрових датчиків тиску Honeywell. Контролер відображає дані щодо витрат повітря та тиску в магістралі через WEB-інтерфейс у стандартному браузері. Вся інформація записується в пам'ять і може бути переглянута у будь-який час через локальну мережу або через Інтернет за допомогою будь-якого сучасного браузера на персональному комп'ютері, планшеті чи смартфоні.
станція вимірювання витрати на пристрої звуження діафрагмового типу


 На підставі отриманих даних автоматика виробляє команди на дозвіл включення компресорів. Завдяки застосуванню такого підходу вдалося виключити марну роботу компресорів у режимі розвантаження, вирівняти напрацювання та мінімізувати кількість включень-вимкнень компресорів. Нижче на малюнку показана принципова схема автоматики для одного з двох блоків компресорів ROLLAIR.

Схема автоматики керування повітряними компресорами


 Нижче на малюнку показано копії деяких сторінок WEB-інтерфейсу системи автоматики.

Схема автоматики керування повітряними компресорами

ЦІНА:
Всі контролери, станція вимірювання витрати на звужувальному пристрої діафрагмового типу та програмне забезпечення розроблені та виготовляється нашою компанією. Тому ціна системи виходить у кілька разів нижчою ніж у зарубіжних аналогів.
Дзвоніть, пишіть - домовимося.
Перевагою є також те, що автоматика проектується та виготовляється індивідуально під конкретне завдання. Термін проектування та виготовлення не перевищує 4 тижнів.

Якщо ви не знайшли відповідь на своє запитання, задайте нам On-Line: за посиланням