ДЕЗИНФЕКЦІЯ ПОВІТРЯ ЗА ДОПОМОГОЮ УЛЬТРАФІОЛЕТОВИХ
БАКТЕРИЦІДНИХ ЛАМП - ЕФЕКТИВНИЙ СПОСІБ БОРОТЬБИ З КОРОНАВІРУСОМ

Спроектуємо, поставимо та змонтуємо обладнання, виконаємо пусконалагодження та сервісне обслуговування найбільш підходящої для вас системи дезінфекції повітря. Можливі варіанти наведено нижче.

Інфекційні захворювання - найбільш поширена група захворювань, яка щороку забирає життя. 15 мільйонів людей і є причиною кожного третього захворювання у світі. Збудники інфекційних захворювань - ряд патогенних (хвороботворних) мікроорганізмів, вірусів і пріонів, що проникають в організм людини. Потрапляючи в організм людини, вони виявляють токсичну дію і викликають отруєння організму ними у процесі життєдіяльності токсинами. Аерогенний механізм передачі інфекції – один з основних засобів передачі інфекційних захворювань. Реалізується він через повітряно-краплинний або повітряно-пиловий шлях передачі. При повітряно-краплинному шляху передачі збудник потрапляє в повітря при кашлі або чханні хворої людини, перебуває в ньому у формі аерозолю і проникає в організм людини при вдиханні зараженого повітря. При повітряно-пиловому шляху зараження, збудники здатні зберігати життєздатність тривалий час, потрапляють до організму з частинками пилу та інфікують його. Обидва вищеописані способи передачі інфекцій дуже ефективно відбуваються в громадських будівлях та приміщеннях з великим скупченням людей. Питання боротьби із поширенням інфекційних захворювань дуже актуальний, існує маса ефективних способів знизити швидкість поширення інфекційні захворювання. У цій статті ми розглянемо такий метод боротьби, як знезараження повітря та поверхонь за допомогою ультрафіолетового випромінювання.

Ультрафіолетове випромінювання - електромагнітне випромінювання, що займає спектральний діапазон між видимим та рентгенівським випромінюваннями. Довжина хвилі УФ-випромінювання лежить в інтервалі від 10 до 380 нм. Довжина хвилі видимого людиною світла знаходиться в діапазоні від 380 нм до 780 нм. Ультрафіолетове світло не видно для людини і при цьому має властивість викликати незворотні зміни у клітинах мікроорганізмів (вірусів, бактерій, грибків, цвілі), що спричиняє їх загибель. Природне джерело ультрафіолетового випромінювання – сонячне світло. Проте майже весь ультрафіолетовий Спектр сонячного світла затримується озоновим шаром, до землі його доходять лише соті частки відсотка. І навіть цього може бути достатньо, щоб при тривалому впливі зруйнувати безліч мікроорганізмів, що знаходяться в повітрі. Така здатність ультрафіолетового світла була взята за основу виробниками бактерицидних та кварцових ламп (світильників), призначених для швидкого та ефективного знезараження повітря та поверхонь у приміщеннях. Область застосування таких ламп дуже велика, в основному вони використовуються в наступних будинках і приміщеннях:
 - на медичних підприємствах, у фармакології;
 - у лікарнях, пологових будинках, у лабораторіях, на станціях переливання крові;
 - в перев'язувальних та приймальних поліклінік та медпунктів;
 - в офісах з великою кількістю співробітників;
 - у харчовому виробництві;
 - у холодних цехах м'ясних та молочних заводів;
 - на складах;
 - у дитячих садках, у навчально-розвивальних центрах, школах;
 - для очищення води - побутової, в басейнах, стічних вод;
 - у громадських будинках з тривалим скупченням великої кількості людей;
 - у супермаркетах, торгово-розважальних центрах;
 - у приватному житлі - квартирах, будинках, дачах.

За типом випромінюваного спектра ультрафіолетові лампи можна розділити на:
 - довгохвильові (більше 320 нм);
 - середньохвильові (280-320 нм);
 - короткохвильові (менше 280 нм).

Довгохвильові лампи випромінюють ультрафіолет типу А. Він називається м'яким або довгохвильовим. Він погано проникає вглиб живих тканин і при помірному опроміненні не тільки не завдає шкоди, але й приносить користь. Він зміцнює імунітет, сприяє виробленню вітаміну D, покращує стан шкіри, сприяє появі засмаги. Але при передозуванні може становити небезпеку, викликати опіки шкіри та рогівки очей.

Середньохвильові лампи випромінюють ультрафіолет типу В. Він має набагато більшу проникність. живі тканини, а також здатний викликати зміну їх структури та часткове руйнування ДНК. Навіть мінімальна доза опромінення типу здатна викликати радіаційний опік шкіри і очей. Ультрафіолет типу В негативно впливає на рослини, а для більшості вірусів і бактерій він смертельний.

Короткохвильові лампи випромінюють ультрафіолет типу С. Це світло з довжиною хвилі менше 280 нм. Він є найнебезпечнішим для всього живого. Навіть у невеликих дозах здатний руйнувати ланцюги ДНК, викликаючи мутації. Завдяки здатності глибоко проникати в тканини, при тривалому впливі може викликати меланому та глибокі ушкодження шкірного покриву. Крім цього, ультрафіолет типу С має здатність іонізувати молекули кисню, що у повітрі. В результаті цього утворюється озон, який має різкий характерний запах і є найсильнішим окисником. Він також робить вагомий внесок у процес дезінфекції приміщення, але у великих концентраціях є токсичною для людини. Тому, після дезінфекції приміщення короткохвильовою лампою, приміщення необхідно добре провітрити.

В даний час набули поширення три основні типи джерел ультрафіолетового світла.

1. Класична електрична ртутна газорозрядна лампа з колбою із кварцового скла.
Зазвичай її називають "кварцева лампа". Кварцове скло пропускає широкий спектр ультрафіолетового випромінювання, у тому числі і короткохвильову. його частина – жорсткий ультрафіолет, який викликає утворення озону. Ці лампи бувають високого та низького тиску. Справа на фото показано ртутну кварцову лампу високого тиску. Використання кварцових ламп для дезінфекції дуже ефективне, проте абсолютно не передбачає можливість наявність людей у приміщенні при роботі лампи, також потребує провітрювання приміщення після закінчення кварцювання.

Ультрафіолетова УФ ртутна кварцова лампа високого тиску
2. Бактерицидна електрична ртутна газорозрядна лампа низького тиску, що має колбу з увіолевого скла, забезпечує заданий спектр пропускання ультрафіолетового випромінювання. Такі лампи називають ще безозоновими завдяки мінімізації утворення озону. Справа на фото показана найпопулярніша ртутна кварцова лампа низького тиску Philips. Цим бактерицидні лампи відрізняються від кварцової лампи, в якій кварцова колба не затримує. жорсткий ультрафіолету. Після кварцування бактерицидною лампою провітрювати приміщення не обов'язково, на відміну від кварцової лампи.
Ультрафіолетова УФ ртутна кварцова лампа низького тискуя
3. Світлодіоди ультрафіолетового випромінювання (УФ-світлодіоди). УФ-світлодіоди генерують відносно вузьку монохроматичну смугу ультрафіолетового випромінювання, що вигідно відрізняє їхню відмінність від інших традиційних джерел світла. Світлодіоди мають безліч переваг. Вони менші за розміром, мають більшу ефективність, тривалий термін служби та низьку робочу температуру.
Ультрафіолетові світлодіоди
Бактерицидні лампи з колбами з увіолевого скла випромінюють вузький спектр ультрафіолетового випромінювання. Завдяки цьому утворення озону зводиться майже до нуля. Крім того, відсікається короткохвильовий спектр, що найбільш згубно діє на людей і рослини. Також існують світильники, що випромінюють світло вузьконаправлено, що дає можливість встановлювати їх таким чином, щоб вони залишалися. невидимі людей, що у приміщенні. Це дає можливість проводити дезінфекцію приміщення цілодобово, без необхідності звільняти приміщення на час дезінфекції.

Для отримання бактерицидного ефекту від роботи ультрафіолетової лампи необхідно забезпечити певну інтенсивність освітлення та час. Залежно від потужності лампи та об'єму приміщення, знадобиться різне час для дезинфекції. Для спрощеного розрахунку можна скористатися такою методикою. Для повної дезінфекції обсягу необхідно не менше 400 Дж випромінювання на кожний кубічний метр (м³) обсягу приміщення. 1 Вт це 1 Дж/с, але електрична потужність лампи та потужність її бактерицидного потоку – не одне й те саме. Потужність бактерицидного потоку необхідно подивитися у характеристиках лампи. Якщо така величина не вказано – приймати її рівною 25% від електричної потужності лампи. Наприклад, бактерицидна лампа потужністю 40 Вт матиме бактерицидний потік 10 Вт або 10 Дж/с. Відповідно за годину роботи бактерицидний потік складе 36000 Дж (3600 секунд множимо на 10 Джоулей в секунду), що достатньо для повного знезараження приміщення об'ємом 90 м³ (36000 ділимо на 400). При висоті стель 3 метри площа приміщення складе 30 м². Збільшення потужності ламп удвічі зменшить необхідний для дезінфекції час також вдвічі. Слід також враховувати, що різке зниження потужності ламп та збільшення часу дезінфекції може призвести до зниження ефективності. Не варто у розрахунках приймати час дезінфекції більше 1-2 годин. Також варто враховувати, що повна дезінфекція часто потрібна лише для медичних закладів, а для громадських закладів цілком достатньо знищити 90% мікроорганізмів.

Згідно з дослідженнями, для загибелі 90% мікроорганізмів достатньо 130 Дж випромінювання на м³ обсягу. Тобто, якщо розраховувати час дезінфекції чи потужність ламп, то за інших рівних умов воно буде менше в 3 рази порівняно з розрахунком повної дезінфекції. Виробляючи розрахунки, слід також враховувати конструкцію бактерицидної лампи. Відсутність якісного відбивача знижує корисну потужність антибактеріального потоку на 30-40%. На цю величину слід збільшувати потужність ламп або час їхньої роботи. При установці ламп слід врахувати кути поширення світла, відстань від місця встановлення ламп до поверхонь, області перетину світла сусідніх ламп, а також схему руху повітряних мас у приміщенні. Неправильне розміщення ламп не забезпечить рівномірного розподілу потужності за обсягом приміщення та знизить ефективність дезінфекції в цілому.

Приклади застосування бактерицидних ламп.

Приклад 1. Квартири та приватні будинки.

Застосування бактерицидних ламп у квартирах та приватних будинках особливо виправдане під час пандемій, епідемій або під час хвороби членів сім'ї інфекційними захворюваннями У такому разі періодична дезінфекція повітря дозволяє суттєво знизити ймовірність захворювання інших членів сім'ї. Крім того, щодня, повертаючись додому з роботи або навчання, ми приносимо з собою до будинку безліч мікроорганізмів на своєму взутті та одязі. Вони можуть тривалий час накопичуватися на підлозі та в повітрі, в килимах і з пилом і чекати на можливість потрапити в організм людини і викликати захворювання. Періодична дезінфекція квартири ультрафіолетовим світлом дозволяє знищити більшість таких хвороботворних мікроорганізмів і уникнути переносимих ними захворювань. В той же час, коли йдеться про квартиру, рідко коли хтось з мешканців має бажання і кошти для встановлення стаціонарної системи дезинфекції повітря. Тому, найчастіше знаходять своє застосування недорогих малогабаритних переносних бактерицидних ламп. Їх продуктивності достатньо для забезпечення дезінфекції приміщень до 35 м², невелика вага та габарити дозволить зручно зберігати та легко переносити з кімнати в кімнату, а невисока ціна робить їх доступною практично кожному. Крім того, що важливо, ця лампа не вимагає виконання жодних монтажних робіт. Достатньо лише встановити її на рівну поверхню та включити в розетку. Крім того, такі лампи бувають в озоновому та безозоновому виконанні. Безозонові лампи, хоч і мають трохи менший бактерицидний ефект, зате не вимагають провітрювання приміщення після закінчення дезінфекції. Вони краще підходять для регулярного використання.

Ультрафіолетова бактерицидна лампа для квартири

Приклад 2. Невеликі офіси, магазини, салони та перукарні.

Невеликі громадські приміщення, типу офісів, невеликих магазинів, салонів краси, які регулярно відвідує навіть невелику кількість людей, потребують періодичної дезінфекції значно більше, ніж стандартна квартира. Справа в тому, що в періоди щорічних епідемій грипу та інших ГРВІ у середньому до 5% людей є переносниками інфекції. А це своєю чергою означає, що кожен день у приміщенні гарантовано побуває кілька хворих. Таким чином, якщо не вживати жодних заходів, то ймовірність поширення інфекції серед співробітників та відвідувачів закладу буде дуже високою. Це в результаті призведе до захворювання частини співробітників та перебоям у роботі організації в цілому. Для дезінфекції такого роду приміщень переносні випромінювачі не застосовні, бо вимагають акуратного звернення і з високою ймовірністю будуть незабаром розбиті. Набагато краще підходить стаціонарний випромінювач, встановлений на стелі чи стіні.

Включення такого опромінювача можна здійснювати вручну з клавіші при вході до приміщення, а краще – встановити нескладну систему автоматики, що забезпечує періодичне включення лампи на заданий час за відсутності людей. Це можна здійснити безліччю різних способів, починаючи від простого добового таймера і закінчуючи контролером, що включає дезінфекцію при відсутності людей у ​​приміщенні або після встановлення приміщення під охорону. Це забезпечить регулярну дезінфекцію приміщення, що зменшить частоту захворювання співробітників та пов'язані з цим збитки.

ультрафіолетова бактерицидна лампа для офісу

Приклад 3. Комерційні та великі громадські будівлі.

Необхідність установки систем знезараження повітря зі зростанням розмірів та відвідуваності будь-якого громадського приміщення зростає у геометричній прогресії. Збільшення числа контактуючих людей різко збільшує можливість поширення інфекцій. Заходи, придатні для житла та невеликих громадських приміщень стають недостатніми. Наприклад, навряд чи вдасться значно знизити захворюваність співробітників великого офісного центру завдяки роботі бактерицидних ламп у нічний час. Але це не означає, що немає сенсу встановлювати бактерицидні лампи. Потрібно вирішувати проблему комплексно:
 - встановлювати бактерицидні лампи обсягом;
 - встановлювати вузькоспрямовані бактерицидні лампи;
 - встановлювати бактерицидні лампи у вентиляційне обладнання;
 - встановлювати рециркуляційні знезаражувачі повітря.

Доцільність та спосіб застосування кожної конкретної технології вирішується індивідуально в залежності від типу приміщення, режиму його використання, наявності системи вентиляції та кондиціювання, а також бюджету та вимог замовника.

знезараження повітря
Так, бактерицидні лампи в обсязі приміщення - простий та недорогий спосіб дезінфекції повітря та поверхонь за відсутності людей. Проте, після відключення ламп та початку роботи закладу знову розпочнеться поширення хвороботворних мікроорганізмів. Для зниження темпів такого розповсюдження були розроблені вузьконаправлені бактерицидні лампи, які при правильному монтажі можуть продовжувати працювати навіть за наявності людей у ​​приміщенні. Такі лампи випромінюють плоский потік світла, який простягається вздовж стелі та не видно для відвідувачів приміщення. Таким чином, можна проводити дезінфекцію повітря в приміщенні протягом усього робочого дня.

Канальні рециркуляційні стерилізаційні УФ бокси

Як правило, комерційні та великі громадські будівлі оснащені канальними системами вентиляції та кондиціювання. У цьому випадку доцільно встановлювати систему циркуляції повітря потужні безозонові бактерицидні лампи. Особливо це актуально для рециркуляційних установок, що застосовуються для опалення та кондиціонування. Ці лампи здійснюватимуть дезінфекцію повітря, що циркулює, потужним потоком ультрафіолетового випромінювання на короткій відстані. Цим досягається суттєве збільшення ефективності роботи системи дезінфекції повітря без шкоди для людей. меблів та оздоблення приміщень, які можуть страждати від ультрафіолету. Нижче на малюнку показана принципова схема такої установки для рециркуляційного фанкойлу. У кожне з відгалужень повітроводів, між фанкойлом та припливним дифузором встановлюється ультрафіолетовий стерилізаційний бокс. Повітря, що проходить через нього, під впливом потужного потоку ультрафіолетового випромінювання знезаражується.
Канальні рециркуляційні стерилізаційні УФ бокси для знезараження повітря

Мобільні рециркуляційні УФ стерилізатори

Для стерилізації повітря в невеликих приміщеннях можна використовувати мобільні (пересувні) ультрафіолетові стерилізатори, які ми виготовляємо на індивідуальні замовлення. Особливо корисними вони будуть у офісних переговорних кімнатах та приміщеннях, де проводяться невеликі збори.

Принцип дії мобільного стерилізатора наступний. Усередині стерилізатора знаходяться кілька безозонових ультрафіолетових ламп та вентилятор. Вентилятор проганяє повітря через стерилізатор вздовж безозонових ультрафіолетових ламп, де під впливом ультрафіолетового випромінювання і відбувається знищення вірусів. Стерилізатор може працювати в присутності людей, оскільки його конструкція унеможливлює проникнення ультрафіолетового випромінювання в приміщення.

На фото праворуч показаний зовнішній вигляд двох типів мобільних ультрафіолетових стерилізаторів повітря – перший для приміщень до 20 кв.м, другий – для приміщень до 75 кв.м.

Ми можемо виконати проект, добірку та поставку з монтажем та пусконалагодженням найбільш підходящої для вас системи дезінфекції та знезараження повітря для будь-якого типу приміщень.

Для встановлення пропонуємо як обладнання провідних європейських виробників, так і ультрафіолетові бокси та мобільні стерилізатори нашої власної розробки. У разі ви отримуєте істотну економію без зниження якості роботи системи.

Задати питання або залишити заявку на канальну систему стерилізації або мобільні стерилізатори ви можете через форму зворотнього зв'язку

Про те, як можна контролювати в закритих приміщеннях ризик зараження коронавірусом, ви можете прочитати у статті на нашому сайті:
ВЕНТИЛЯЦІЯ, ЯК ОДИН ІЗ СПОСОБІВ БОРОТЬБИ З ПАНДЕМІЄЮ КОРОНАВІРУСУ.

Мобільні рециркуляційні УФ стерилізатори для знезараження повітря
Мобільні рециркуляційні УФ стерилізатори для знезараження повітря