ІНЖЕНЕРНІ СИСТЕМИ КОТЕДЖУ

 З інженерної точки зору котедж або заміська садиба є досить складним об'єктом, оскільки має бути забезпечена набором надійних та якісних систем, що забезпечують нормальні умови для життя людей, що там проживають. До цих систем належать:
 - джерело тепла та гарячої води;
 - система опалення;
 - система вентиляції;
 - система кондиціювання;
 - система водопостачання та каналізації;
 - система електропостачання, заземлення та блискавкозахист;
 - система безперебійного електроживлення та стабілізації напруги;
 - система внутрішнього та зовнішнього освітлення;
 - система аварійної, охоронної сигналізації та відеоспостереження;
 - системи автоматики управління інженерними системами (клімат, світло тощо);
 - телебачення, озвучування приміщень, домашній кінотеатр;
 - система поливу рослин на ділянці;
 - система антизближення доріжок та зливних ринв;
 - система зливоприймачів та дренажу;
 - центральний пилосос.
 Під час будівництва необхідно вже на початковому етапі, при розробці генплану, архітектурних креслень, дизайну приміщень чітко знати якого типу інженерні системи будуть використані у будівлі та на ділянці.
 Неправильною є практика, за якої інженерні системи розробляються вже після обробки та остаточного планування ділянки. Такий підхід є причиною суттєвого збільшення вартості та термінів будівництва а також призводить до того, що якість виконання інженерних систем різко знижується.
 Ми рекомендуємо використовувати комплексний підхід, при якому відразу розробляються проекти всіх інженерних систем, забезпечуючи повне ув'язування їх між собою та узгодження інженерних систем з архітектурою та дизайном. Також при розробці проекту слід враховувати всі вимоги щодо забезпечення ремонтопридатності та зручності технічного обслуговування у процесі експлуатації. Рекомендується весь процес від розробки проекту до пусконалагодження та сервісного обслуговування зосередити в одних руках. Як показала практика, тільки такий підхід уможливлює побудову грамотних, надійних та ремонтопридатних інженерних систем.

ДЖЕРЕЛО ТЕПЛА І ГАРЯЧОЇ ВОДИ

Для забезпечення теплом існує багато різних варіантів, наприклад:
 1.Атмосферний газовий котел з вбудованим або окремим бойлером підігріву гарячої води (ГВП);
 2.Атмосферний газовий котлел і окремий газовий накопичувальний бойлер гарячої води;
 3.Турбований газовий котел з вбудованим або окремим бойлером гарячої води.
 4.Конденсаційний газовий котел з вбудованим або окремим бойлером гарячої води.
 5.Грунтові або низькотемпературні повітряні теплові насоси.
 6.Твердопаливні котли (дрова, вугілля, пелетти).
 З виробників газових котлів тут можна виділити продукцію німецьких компаній Viessmann, Buderus, Vaillant та італійських - Ferroli, Baxi (газовий накопичувальний бойлер). Слід врахувати, що для котеджу не рекомендується застосування проточних водонагрівачів ГВП, якими комплектуються недорогі двоконтурні котли. Використання таких систем призводить до того, що неможливо отримати гарячу воду рівномірної температури на декількох точках розбору, і щоразу, відкриваючи кран гарячої води, потрібно довго чекати її появи. Цих недоліків позбавлені системи із накопичувальним бойлером гарячої води.
 Нижче на схемі представлена приблизна схема улаштування топкової (теплогенераторної) заміського котеджу.

Для руху рідини від котла (1) за системою опалення використовуються циркуляційні насоси (2). Циркуляційний насос нагнітає нагріту воду в розподільчий колектор (3) звідки трубопроводами вона надходить до радіаторів та/або калориферів. При використанні автоматики регулювання мікроклімату для зміни кількості теплоносія, що надходить до радіаторів, застосовуються регулюючі вентилі (4). Регулювання та розподіл теплоносія у теплих підлогах здійснюється за допомогою змішувальних пристроїв з гребінками (5).

СИСТЕМА ОПАЛЕННЯ

Для опалення в житлових приміщеннях, як правило, використовуються три наступні основні типи систем:
 1.Радіаторне опалення;
 2.Тепла підлога;
 3.Повітряне опалення
У радіаторній системі опалення нагріта вода від джерела тепла (індивідуального котла) (1) по системі трубопроводів (2) подається в радіатори (3) та/або в теплі підлоги (4). Залежно від способу циркуляції води системи опалення бувають із природною або примусовою циркуляцією.
У системі з природною циркуляцією циркуляція води забезпечується за рахунок різниці питомої ваги гарячої та холодної води. Такі системи опалення мають обмежений радіус дії через невеликий циркуляційний тиск і вимагають більше часу на запуск у роботу. Також для отримання максимального ККД цієї системи доводиться використовувати труби великого діаметру. Основною перевагою цих систем опалення є їх незалежність від електропостачання.


 Найбільш комфортне опалення це опалення за допомогою теплої підлоги. Теплі підлоги бувають водяні та електричні. Для теплої підлоги пластикові або металопластикові трубопроводи (1) (див. малюнок внизу) укладаються на теплоізоляцію (2). Після укладання та випробування труби заливаються стяжкою (3), на яку укладається плитка (4) або інше покриття. Для регулювання температури у теплих підлогах застосовуються спеціальні змішувальні вузли з автоматичним регулюванням (5).

Для розведення системи опалення рекомендується використовувати металопластикові труби, наприклад TECEFlex РЕ-Хс-AL-РЕ (Німеччина). Завдяки тому, що спосіб виробництва TECEFlex заснований на використанні внутрішньої труби з поліетилену PE-Xc, полімерні труби TECEflex відрізняються особливою термостійкістю. Довгий термін служби гарантується навіть за високої температури. Білі металополімерні труби добре виглядають і на поверхні, і в магістральному розведенні. Обрізки та залишки цих труб можна використовувати в інших системах, наприклад, у трубопроводах питної води.

Настінні радіатори – сталеві штамповані конвектори або литі алюмінієві. Зовнішній вигляд настінних радіаторів на малюнку внизу.

На кожен радіатор рекомендується встановлювати термостатичний вентиль і арматуру, що відключає. Це дозволить керувати опаленням у приміщенні, що суттєво знижує витрату теплової енергії та полегшить обслуговування та експлуатацію.

Під вікнами та дверима можуть бути встановлені вбудовані конвектори, наприклад чеські MINIB. Ці моделі відрізняє висока продуктивність і збільшена тепловіддача завдяки оптимальному розташуванню нагрівального сердечника від рівня підлоги. Конструкція забезпечує прискорену конвекцію повітря, що дозволяє відсікати потоки холоду, що рухаються від вікон та дверей. Зовнішній вигляд радіаторів показано на фото знизу.

ON-LINE калькулятор для розрахунку вартості системи опалення

СИСТЕМА КОНДИЦІОНУВАННЯ

Для отримання якісного мікроклімату в приміщеннях котеджу, крім радіаторного опалення, рекомендується встановлювати системи вентиляції, повітряного опалення та кондиціювання. Ці системи забезпечать подачу свіжого повітря, його циркуляцію, додаткове опалення та охолодження влітку. Така система може бути побудована на різному устаткуванні. Ось два типові варіанти:

Варіант 1. Міні центральна система кондиціювання, суміщена з системою вентиляції та підігріву повітря на інверторних канальних кондиціонерах.

Підходить для невеликих будинків з двома-трьома приміщеннями, що кондиціонуються.

У такій системі є один або кілька зовнішніх (1) і внутрішніх блоків (2) (див. малюнок внизу). У зовнішньому блоці знаходиться компресор та теплообмінник з вентилятором. У внутрішньому блоці знаходиться фільтр,теплообмінник та вентилятор. Теплоносієм є фреон. Внутрішні блоки можуть розташовуватися в горищному просторі, підвалі або гаражі. Через адаптери та магістральні повітроводи, внутрішні блоки з'єднуються із системою повітроводів усередині приміщень.


Тут прийняті такі позначення:
 1-зовнішній блок системи;
 2-внутрішні канальні блоки;
 3-припливні установки для подачі свіжого повітря;
 4-припливні та рециркуляційні решітки.

Кондиціоноване повітря розподіляється в приміщеннях за допомогою решіток і/або стельових дифузорів, що гарантує розподіл повітря без протягів у всіх зонах. Припливні повітроходи повинні мати теплоізоляцію з матеріалу з вологонепроникним покриттям. Для реалізації функції повітряного опалення може використовуватись тепловий насос кондиціонера та/або водяний калорифер, що додатково встановлюється, який забезпечується теплом від газового котла. Водяний калорифер може використовуватися при низьких температурах зовнішнього повітря, коли ефективність використання теплового насоса кондиціонера знижується.

Доцільним є оснащення кондиціонера змішувальною секцією для подачі свіжого повітря. Це гарантує хорошу вентиляцію і в міжсезоння забезпечить функцію охолодження зовнішнім повітрям (Natural Cooling). У найпростішому варіанті повітря від кондиціонера рівномірно розподіляється по всіх приміщеннях, що може призводити до нерівномірного розподілу температури. Для отримання можливості підтримки рівномірного охолодження або нагрівання різних приміщень систему кондиціонування бажано забезпечити автоматикою зонального регулювання мікроклімату.

Використовувані у системі кондиціонери зазвичай поставляються у виконанні тепло-холод, тобто можуть забезпечувати як охолодження влітку, так і підігрів повітря (опалення) взимку та в міжсезоння. Зовнішні блоки цих кондиціонерів зберігають працездатність у режимі опалення за зовнішніх температур до -20 °С. Не рекомендується використовувати кондиціонери для опалення за температури зовнішнього повітря нижче -10 °С. Ефективність кондиціонерів за низької зовнішньої температури не висока. Також заважають підвищений шум і лід, що утворюється на теплообмінниках зовнішнього блоку.

Варіант 2. Міні VRV система кондиціювання.

У такій системі використовується один зовнішній (4) та багато внутрішніх блоків (1). Рекомендується для котеджів із великою кількістю приміщень із кондиціюванням.

У цій системі можна встановити по одному внутрішньому (1) блоку на кожне приміщення. Це дозволить гнучкіше регулювати мікроклімат по приміщеннях та відключати кондиціювання там, де воно не потрібно. Кондиціонери VRV працюють ефективніше та тихіше. Таке підвищення ефективності та зниження шуму стало можливим за рахунок використання інверторного (плавного) керування компресором зовнішнього блоку та іншими технологіями VRV.

Для реалізації функції повітряного опалення може використовуватися тепловий насос кондиціонера та/або додатково встановлюваний на кожен внутрішній блок водяний калорифер (2), що забезпечується теплом від газового котла (6). Водяний калорифер (2) може використовуватися при низьких температурах зовнішнього повітря, коли ефективність використання теплового насос кондиціонера знижується. Змішувальна секція (3) дозволить забезпечити приміщення котеджу значною кількістю свіжого повітря, що гарантує хорошу вентиляцію і в міжсезонні забезпечить функцію охолодження зовнішнім повітрям (Natural Cooling).

Докладніше про системи кондиціювання можна почитати за посиланням .

ON-LINE калькулятор для розрахунку вартості системи кондиціювання

СИСТЕМА ВЕНТИЛЯЦІЇ

Вентиляція - видалення повітря з приміщення та заміна його свіжим, при необхідності відфільтрованим, нагрітим або охолодженим повітрям. Правильно організована вентиляція будинку дозволяє створити комфортні умови для проживання, забезпечує киснем, що позитивно впливає на здоров'я та самопочуття людини, зберігає від руйнування будівельні конструкції будівлі, обладнання та меблі.

Для забезпечення якісної вентиляції будинку слід вирішувати це питання на етапі розробки проекту, на початоку будівництва. При монтажі вентиляції у вже готовому будинку неминуче виникнуть труднощі з прокладкою повітроводів, установкою дифузорів, анемостатів, вентиляційних решіток та ін.

У старих будівлях вентиляція забезпечувалася інфільтрацією свіжого повітря в приміщення через нещільність будівельних конструкцій, дверей та вікон. Сучасні металопластикові вікна та двері щілин не мають, тому доступ свіжого повітря до приміщення обмежений. Крім того, в будівництві використовується велика кількість різноманітних будівельних матеріалів, що виділяють у повітря токсичні речовини. Все це накопичується у герметично закритих приміщеннях і видалити його може лише правильно організована вентиляція. З іншого боку, надмірна вентиляція обов'язково призведе до збільшення витрат тепла, що загалом збільшить у кілька разів витрати на опалення.

Стандартна система вентиляції складається з припливної вентиляції (1), що подає свіже повітря, та витяжної вентиляції (2), що видаляє забруднене повітря з приміщень.

Припливна та витяжна вентиляція може бути природною або примусовою. У примусовій системі вентиляції подача та видалення повітря забезпечується вентиляторами.

Часто будинки обладнуються лише витяжною системою вентиляції. В цьому випадку приплив свіжого повітря відбувається через нещільність будівельних конструкцій. Головний недолік цього способу полягає в виникненні протягів, неможливості очищення, підігріву або охолодження свіжого повітря, що надходить.

При виборі системи вентиляції будівлі або конкретного приміщення необхідно орієнтуватися на низку факторів:
 - кількість (об'єм) свіжого повітря, що подається в приміщення замість використаного, має відповідати існуючим нормам вентиляції. Це приблизно від 40 до 60 куб.м на годину на особу;
 - повітряні потоки повинні проходити таким чином, щоб забезпечувати максимально комфортні умови для мешканців (відсутність протягів, нерозповсюдження запахів із кухні, санвузлів, приміщень для курців тощо)
 Правильно спроектована система припливно-витяжної вентиляції забезпечує:
 - надходження до приміщення оптимальної кількості свіжого повітря;
 - видалення використаного повітря з приміщень;
 - постійне, а не епізодичне оновлення повітря в приміщеннях;
 - відсутність протягів;
 - істотне зменшення рівня шуму, кількості пилу, комах та ін., що проникають у приміщення через відкриті вікна;
 - можливість організації приміщень для курців та некурців та багато іншого.
 Не варто забувати, що більшість побутових кондиціонерів здійснюють лише циркуляцію та охолодження внутрішнього повітря, не заміняючи його свіжим, таким чином, питання вентиляції знову ж залишається невирішеним. Водночас, вентиляція сама по собі не забезпечує стабільності таких параметрів повітряного середовища, як вологість повітря, температура і т.д. Вентиляція і кондиціювання - поняття, що взаємно доповнюють один одного, але не синоніми.

Докладніше про системи вентиляції можна прочитати за посиланням.


СИСТЕМИ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ, ЕЛЕКТРООБЛАДНАННЯ ТА ОСВІТЛЕННЯ

Розподіл електроенергії по будинку здійснюється за допомогою системи кабельних мереж. Ми рекомендуємо використовувати променеву схему розведення для підключення розеток, вимикачів та освітлювальних приладів. На відміну від класичної розводки із застосуванням комутаційних коробок, променева схема дає наступні переваги:
Переваги:
 • дозволяє використовувати все різноманіття можливостей керування системами освітлення, включаючи дистанційне керування та керування з мобільних телефонів.
 • легко змінюється призначення, логіка управління та типи електротехнічних приладів;
 • вимикачі можуть бути механічними, електронними, сенсорними, бездротовими.
 • світильники можуть бути класичними з лампами розжарювання, галогенові світильники, LED-світильники, LED-стрічки та панелі. Також, в цій схемі світильники можуть бути із яскравістю, що змінюється а LED-стрічки багатобарвними.

На схемі нижче показаний рекомендований променевий варіант підключення розеток.
Розетка пральної машини та розетка для підключення фена або електробритви, а також підсвічування дзеркал у ванній та з/в можуть бути підключені через один кабель до окремого захисту автомата, оскільки в цьому випадку підключення двох споживачів на один захисний автомат допустимо. Інші розетки підключаються окремими кабелями.

Схема підключення електричних розеток

При монтажі розеток в будинку, крім правильної схеми підключення, важливо також підібрати номінали захисних автоматів, трасу, тип і перетин кабелів (дротів).

МЕХАНІЧНІ ВИМИКАЧІ
Найпоширеніший і найпростіший вид вимикачів. Має два положення: увімкнено та вимкнено. Комутація напруги здійснюється контактами у самому вимикачі. Недоліком такого вимикача є неможливість паралельного керування світильником або лампою з кількох місць або віддалено. Також слід враховувати, що вимикач не зможе комутувати світильники великої потужності. Проблеми можуть виникнути і під час увімкнення світлодіодних LED світильників із великим пусковим струмом.
Кнопка вимикача клікабельна - можете клацнути на неї мишкою.


МЕХАНІЧНІ ВИМИКАЧІ З ІМПУЛЬСНИМИ РЕЛЕ
Сучасний спосіб керування освітленням. Вимикач керує імпульсним реле, яке у свою чергу комутує світильник. Імпульсне реле має два стійкі стани: включено та вимкнено. Перемикання станів відбувається при короткочасному замиканні керуючого контакту, наприклад, через механічний вимикач. Перевагою є те, що дана схема дозволяє керувати світильником із необмеженої кількості вимикачів. Якщо в кімнаті є більше двох точок, з яких потрібно керувати світлом, наприклад, вітальня з виходом у їдальню і на терасу, то імпульсне реле дозволить вам реалізувати зручне керування. Крім цього, імпульсні реле мають можливість подачі команди "ВИМКНУТИ ВСЕ" та "УВІМКНУТИ ВСЕ". Це дуже зручно, якщо у вашому приміщенні встановлено багато груп світла або для вимкнення всього світла в будинку, коли ви йдете. Також, імпульсне реле дозволяє комутувати світильники великої потужності та світлодіодні LED світильники з великим пусковим струмом.
Кнопка вимикача клікабельна - можете клацнути на неї мишкою.



SMART ВИМИКАЧІ
Розвиток бездротових технологій призвело до появи доступних за ціною вимикачів, реле та диммерів, які можуть керуватися дистанційно через смартфон, планшет чи комп'ютер. Зараз у продажу найчастіше зустрічаються вимикачі, керовані бездротовими протоколами Zigbee, Wi-Fi, ZWave, RF.
Такий вимикач, встановлений замість звичайного механічного вимикача, крім стандартної функції керування світильником дає можливість дистанційного керування зі смартфона.
Нижче наводиться стандартна схема управління трьома групами світла із Zigbee Smart вимикача.

схема підключення Zigbe Smart вимикача

Цей вимикач встановлюється замість звичайного механічного вимикача. Один натиск на кнопку такого вимикача вмикає світло, друге натискання - вимикає. Для дистанційного керування через смартфон, недалеко від вимикача, повинен бути встановлений ZIGBEE HUB, який підключається до Інтернету. На смартфон встановлюється спеціальна програма, яка передає через Інтернет на хмарний сервер команди зі смартфона. З хмарного серверу команди надходять на ZIGBEE HUB який за протоколом ZIGBEE передає команди вимикачу. У такій схемі крім вимикачів можуть використовуватися та інші бездротові пристрої – розетки, датчики руху, температури, вологості, приводи штор, ролет тощо.
Головним недоліком такої схеми є необхідність підключення до інтернету. Якщо інтернету не буде, дистанційне управління не працюватиме. Другим недоліком є те, що в єдиній мережі може працювати лише обладнання одного виробника. Враховуючи той факт, що поки що жоден із виробників не пропонує повний набір усіх видів обладнання, це серйозно обмежує застосування таких технологій. Наприклад, сьогодні дуже складно знайти прийнятний по ціні набір від одного виробника, який буде включати в себе настінні термостати, термоголовки для радіаторів, контролер управління опаленням та вентиляцією, вимикачі освітлення та диммеру для світлодіодних світильників. А такий набір зараз є мінімально необхідним для керування квартирою чи офісом.

Для вирішення цієї проблеми ми пропонуємо бездротове керування без підключення до хмарного сервера та з можливістю об'єднання обладнання різних виробників в одну мережу. Це знімає основні обмеження для створення недорогої автоматики керування квартирою, офісом, котеджем. Наш варіант придатний до встановлення як у процесі будівництва та ремонту нового об'єкту так і для реконструкції існуючих систем освітлення, опалення, вентиляції та кондиціювання.

схема підключення Zigbe Smart вимикача



АВТОМАТИКА КЕРУВАННЯ ІНЖЕНЕРНИМИ СИСТЕМАМИ КОТЕДЖУ

З інженерної точки зору, котедж є досить складним об'єктом, оскільки повинен мати набір надійних та якісних інженерних систем, що забезпечують нормальні умови для життя людей, які там проживають. До цих систем належать:
 • топкова, котельня, теплові насоси, геліосистеми (джерело тепла та гарячої води);
 • опалення – радіатори, тепла підлога (стіни, стелі), повітряне опалення;
 • припливно-витяжна вентиляція та очищення повітря;
 • кондиціювання, осушення, зволоження повітря;
 • водопостачання та система очищення води;
 • каналізація та септики;
 • електропостачання, заземлення та блискавкозахист;
 • генератори, пристрої безперебійного електроживлення та стабілізації напруги;
 • внутрішнє та зовнішнє освітлення;
 • пожежо-охоронна сигналізація та відеоспостереження;
 • автоматика управління інженерними системами (клімат, світло тощо);
 • телебачення, озвучування приміщень, домашній кінотеатр;
 • полив рослин на ділянці;
 • антизближення доріжок та зливних ринв;
 • зливоприймачі та дренаж на ділянці;
 • центральний пилосос.

Всі ці системи потребують управління та контролю. Як правило, кожна з таких систем має локальну автоматику, яка забезпечує її незалежне функціонування. Наприклад, контролер опалювального газового котла забезпечить підтримання температури подачі в залежності від зовнішньої температури.

На жаль, навіть найсучасніше обладнання, яке застосовується в інженерних системах котеджів, не передбачає роботу як складової частини єдиної системи. Наприклад, той же контролер опалювального газового котла не зможе адекватно відреагувати на зміну режиму використання приміщень (усі поїхали на роботу або зібралися гості) та за різких змін погоди (сильний вітер чи пригріло сонечко) – він не здатний змінити співвідношення розподілу теплової потужності між радіаторною системою та системою теплої підлоги. В результаті, в приміщенні взимку може бути жарко або тепла підлога буде холодною, а радіатори – гарячими.

Ця ж проблема стосується також взаємозв'язку під час роботи системи вентиляції, кондиціювання та опалення. Наприклад, літнього вечора, коли з'являється прохолода, центральна автоматика може відключити генерацію холоду в зовнішньому компресорно-конденсаторному блоці і охолоджувати приміщення зовнішнім повітрям, а вранці заздалегідь включити кондиціювання, не чекаючи поки приміщення перегріються.

Правильно спроектована система автоматики забезпечує:
 • взаємне узгодження роботи основних кліматичних систем: опалення, вентиляції, зволоження повітря та кондиціювання;
 • суттєве підвищення комфорту проживання;
 • зниження витрат електроенергії та тепла;
 • підвищення ресурсу роботи обладнання;
 • спрощення обслуговування інженерних систем;
 • дозволяє діагностувати та попереджати можливі аварії до їх виникнення.

Нижче наведено принципову схему автоматики управління системами опалення, вентиляції та освітлення котеджу на обладнанні LicControl

Докладніше про способи автоматизації котеджу можна почитати тут.

Докладніше про способи автоматизації управління освітленням можна почитати тут.

Автоматизація керування системою опалення коротко описана тут.


БАСЕЙНИ

Проектування та будівництво басейну потребують серйозного комплексного підходу на всіх стадіях процесу. Басейн - це серйозний інженерний проект, від правильності якого залежить безпека у використанні, довговічність, вартість будівництва та вартість в експлуатації. Будівництво та подальша експлуатація басейну тісно взаємопов'язані, тому допущені помилки або економія на матеріалах та устаткуванні на стадії будівництва призводить до багаторазового збільшення вартості утримання надалі, а також збільшення часу необхідного для догляду за басейном.
Підвищена кількість вологи в приміщенні передбачає використання спеціальних матеріалів та будівельних сумішей. Спеціальні розрахунки допоможуть уникнути конденсації вологи у будівлі басейну. Для приміщення басейну в обов'язковому порядку необхідна особлива система вентиляції, кондиціонування та обігріву для підтримки заданих параметрів мікроклімату, а також для запобігання появі конденсату, крапель на вікнах і стінах та інших неприємних моментів, пов'язаних із підвищеною вологістю.

Будівництво чаші басейну вимагає використання спеціальних будівельних матеріалів, дотримання технології та організації виробництва оздоблювальних робіт, правильну гідро-, а також теплоізоляцію.
 На етапі проектування з урахуванням побажань замовника передбачаються:
 • Декоративне оздоблення басейну плиткою або мозаїкою.
 • Установка систем протитечії, гідромасажу, водоспадів тощо.
 • Встановлення донного пилососу та інших елементів.
 Підвальне приміщення або приміщення під басейном. Це, як правило, місце, де знаходиться основна частина обладнання басейну. Правильний підбір обладнання, його раціональне розміщення зроблять експлуатацію басейну більш економічним та безпечним, а обслуговування обладнання більш легким і доступним.

У скіммерному басейні вода забирається через спеціальні пристрої, скіммери – квадратні вікна у стінках басейну, далі за схемою: насос – фільтр – водонагрівач, через форсунки повертається у басейн. Для знезараження води можуть застосовуватися різні системи, наприклад мідно-срібний іонізатор, ультрафіолетова лампа та дозатор хлору. Для отримання знезараження найвищого класу використовуються системи озонування.



Для вирішення проблеми вентиляції та осушення повітря басейну обов'язково необхідна система припливно-витяжної вентиляції та осушення повітря. Функцію осушення повітря в басейні може виконувати як сама система припливно-витяжної вентиляції, так і окремий осушувач. Система вентиляції з використанням осушувача, крім власне осушувача, включає в себе припливну установку, витяжний вентилятор, рекуператор (опція) та систему автоматики.

У цій системі можливі такі режими роботи:
 - вентиляція з підмішуванням зовнішнього повітря. Застосовується з метою економії енергії у міжсезоння. При цьому без витрат електроенергії на привід осушувача забезпечується підтримка необхідної вологості та температури у приміщенні басейну;
 - 100% рециркуляція з осушенням. Застосовується при високій або низькій зовнішній температурі, взимку або влітку.
 - часткова рециркуляція з осушенням. Застосовується при проміжних значеннях зовнішньої температури.

Регулювання припливної установки та керування осушувачем слід здійснювати за допомогою автоматики. Крім осушення та вентиляції припливна установка та осушувач забезпечує опалення приміщення басейну та рекуперацію тепла, отриманого при конденсації вологи в осушувачі.

Під час будівництва басейну особливу увагу слід приділити питанню теплоізоляції будівлі. З точки зору економії енергетичних ресурсів, підтримання низької вологості повітря в басейні є недоцільним. Тому стандартно повітря в басейні має 60% вологості при температурі повітря нижче +28°С. Температура води при цьому повинна бути мінімум на 2 градуси нижче за темпепературу води, 26°С. Наявність вологи в повітрі є причиною утворення конденсату на холодних поверхнях. Особливо сильно конденсація проявляється у місцях наявності т.зв. "містків холоду". «Мостики холоду» найчастіше виникають у конструкції даху, на вікнах та дверях. При недостатній термоізолюючій здатності стін, на них також може утворюватися конденсат.

На малюнку внизу показані типові помилки, які допускаються при будівництві, які призводять до появи містків холоду (стрілками вказано напрямок проникнення холоду):
 1.Неізольований мауерлат, який спирається на неізольовану частину стіни
 або на не ізольований бетонний пояс;
 2.Неізольовані крокви, що виходять назовні;
 3.Неізольована обрешітка даху.

Містки холоду в конструкціях, що захищають, в т.ч. даху

Наявність нещільностей у даху або стінах взимку призводить до появи бурульок або крижаних наростів при конденсації вологи з вологого повітря що виходить з басейну. Фото зверху праворуч.

Огороджувальні конструкції басейну (вікна, двері, стіни, стеля, підлога), не повинні допускати виникнення точки роси при вологості повітря всередині басейну 60% та температурі +28°С.
 Докладніше про системи вентиляції для басейнів можна почитати за посиланням.
 Докладніше про гідроізоляцію чаші басейну з бетону можна почитати за посиланням.


СИСТЕМА ОЧИЩЕННЯ ПИТНОЇ ВОДИ

Питна вода, яка використовується в будинку, обов'язково повинна проходити очищення.
Як правило, очищення води здійснюється в кілька етапів. Перший етап це механічне очищення від бруду та піску. Другий етап включає видалення заліза і марганцю шляхом окислення з подальшим осадженням окислень в мультимедійних фільтрах. Третій етап це пом'якшення води у фільтрі - пом'якшувачі. Фінішним етапом очищення є сорбційне очищення води у вугільному фільтрі. Для очищення води, яка використовується для приготування їжі рекомендується використання осмотичних фільтрів.

СИСТЕМА КАНАЛИЗАЦІЇ

Для очищення стічних вод із системи каналізації будинку рекомендується використовувати системи біологічного очищення. Їх ще називають біосептики. Ці установки призначені для глибокого (95%) очищення стічних вод. Вони відповідають сучасним вимогам екології та культури, і незабаром замінять каналізаційні відстійники та вигрібні ями, помітно знизивши витрати на очищення стоків. Параметри очищеної води на виході установки дозволяють використовувати її для поливу, скидання в дренаж, дощовий колектор, водойми.

Біо септики є типом інтегрованих біологічних реакторів, які працюють за принципом активації з дуже низьким вмістом осаду на виході установки. Як правило, ці установки не вимагають обов'язкової наявності ємності для попереднього відстою та з'єднання з відстійником. Аерацію забезпечує невеликий компресор із мінімальним споживанням електроенергії. Устаткування біосептика можна розмістити на рівні землі, під землею або в окремому приміщенні будинку.

Конструкція являє собою вертикальний циліндричний або горизонтальний пластиковий або бетонний корпус, у якому розташоване технологічне обладнання. Високі показники якості очищеної води на виході установки дозволяють використовувати її як джерело води для технічних потреб, для поливу газонів, садів, парків, доріг, гасіння пожеж. Оброблена вода може бути скинута в дощовий колектор, каналізацію для дощової води або дренажну трубу, а також (за погодженням) у водойми. Найчастіше використовують дренажні поля фільтрації.

ТЕЛЕБАЧЕННЯ, ОЗВУЧУВАННЯ ПРИМІЩЕНЬ, ДОМАШНИЙ КІНОТЕАТР

Нижче наведено концептуальну схему системи телебачення, озвучування приміщень котеджу.

Докладніше про домашні кінотеатри можна почитати за посиланням.

Задати питання або залишити заявку ви можете через форму зворотнього зв'язку